Greqi, bombë një automjeti në Athinë, një i plagosur

45
epa07405913 Police experts search for evidence at the site of an explosion at an open-air parking lot in Glyfada, at 128 Vouliagmenis Avenue, Athens, Greece, 01 March 2019. A car parked in an open-air parking lot in Glyfada exploded with a powerful blast, injuring one man and setting fire to four vehicles. According to initial reports, the injured man has been rushed to hospital in an ambulance and the fire brigade has closed off all lanes on Vouliagmenis Avenue, in both directions. Twelve fire men and four fire engines responded to the incident, quickly placing the blaze under control. EPA/PANTELIS SAITAS

Një bombë e vendosur në një makinë në Glyfada, në brigjet e Athinës, shkaktoi një të plagosur.

Lajmin e bën të ditur policia, që thotë që ka gjetur gjurmë në mbetjet e veturës luksoze, që ndodhej në parkim dhe kishte targa australiane.

I plagosuri, sipas policisë ka hyrë në makinë dhe e ka ndezur atë, kur ka ndodhur shpërthimi. Një kalimtar e ka ndihmuar burrin të dalë nga mjeti.

Shpërthimi shkaktoi një zjarr ku u përfshinë edhe katër makina të tjera aty pranë. Policia po heton për një atentat, por për momentin nuk ka asnjë pistë.

I plagosuri, që do të pyetet nga policia është transportuar në spital me helikopter. Ndërkohë trafiku në rrugën Vouiiagmenis, një nga arteriet kryesore që lidhin kryeqytetin me zonat e bregut, është mbyllur.

foto galeri