Gazetari i “Bild”, do publikojmë 6 përgjime për blerje votash nga PS në Durrës

Gazetari i prestigjozes gjermane “Bild”, Peter Tiede ka paralajmëruar se një tjetër shkrim do të publikohet së shpejti prej tij për shit-blerjen e votave nga Partia Socialiste në Shijak dhe Durrës. Sipas gazetarit pjesë e shkrimit do të jenë edhe regjistrime të plota të përgjimeve të telefonatave, dhe shembuj nga rasti i Astrit Avdylit, i njohur ndryshe edhe si një nga të fortët e Shijakut.

“Përshëndetje, kam një histori të re. Do të botohet sonte ose nesër në mëngjes… Shijak dhe Durrës … blerje votash nga ana e Partisë Socialiste. Me 6 regjistrime të plota – përgjime telefonatash në shqip dhe përkthyer në anglisht. Ajo që kemi janë regjistrime – ne do të kemi 6 regjistrime në gjuhën shqipe në faqen tonë të internetit, shembuj nga rasti i Astrit Avdylit. Telefonata të bëra me politikanë dhe votues” – ka thënë gazetari gjerman për Fax News.

Tiede u kryqëzua nga ana e qeverisë pas publikimit të artikullit të tij të parë, me pretendimin se ai ishte i blerë dhe kishte lidhje me opozitën, akuza të cilat ai i ka mohuar tërësisht. Në këtëshkrim ai pretendonte se:”Shqipëria është shembulli kryesor i një vendi kaotik në duar gangsterësh: Për më pak se një vit, opozita është tërhequr nga parlamenti- në protestë kundër korrupsionit dhe blerjes së votave nga qeveria.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *