Frutat më të mira për rënie në peshë

84

Frutat janë pjesë e domosdoshme e një regjimi ushqimor që të ndihmon të humbasësh kilogramët e tepërt.

Por ka disa fruta specifikë që janë shumë efikasë në humbjen e shpejtë të peshës.
Bëhet fjalë për frutat me ngjyrë të kuqe të cilët janë të pasur me flavonoidë, substanca ideale për humbjen e kilogramëve të tepërt.

Në këtë artikull do të mësoni për gjashtë frutat më të mira për dobësim të shpejtë por të shëndetshëm.

Qitro e Kuqe
Një studim shpjegon se ngrënia e një gjysëm qitroje përpara vakteve ndihmon në pakësimin e depozitës dhjamore në zonën e barkut dhe në uljen e kolesterolit.
Studimi thotë se konsumi i rregullt i qitros sipas mënyrës së lartpërmendur për gjashtë javë ndihmon në ngushtimin e belit me të paktën 3 centimetra.

Vishnja
Këto kokrra magjike janë të mira për zemrën por edhe për peshën e trupit.
Një studim i Universitetit të Miçiganit zbuloi se vishnjet e pasura me antioksidantë kontribuojnë ndjeshëm në zvogëlimin e masës dhjamore në zonën e barkut.

Frutat e Pyllit
Boronicat, luleshtrydhet, manaferrat janë të pasur me polifenolë të cilët jo vetëm të ndihmojnë të humbisni në peshë por edhe pengojnë formimin e depozitave dhjamore.
Konsumi i 3 racioneve me fruta pylli në ditë zvogëlon formimin e qelizave dhjamore me 73%.

Pjeshkët, Kumbullat dhe Nektarinat
Këto fruta me sezon në pranverë, shmangin shfaqjen e sindromës metabolike, e cila shërben si ombrellë për shumë faktorë rreziku të diabetit.
Këtu përfshihet edhe dhjamosja e belit.

Këto fruta përmbajnë fenolë të fuqishëm që pengojnë shëndoshjen e tepërt.
Për më tepër, frutat me bërthamë kanë përmbajtjen më të ulët të sheqerit.

Mollët e Kuqe
Ekspertët shpjegojnë se nëse njeriu rrit dozat ditore të fibrës me 10 gramë, arrin të zvogëlojë depozitën dhjamore me të paktën 3.7 përqind në harkun kohor të 5 viteve.
Fibra gjendet me shumicë tek mollët, veçanuerisht ato të kuqe, të cilat duhen konsumuar çdo ditë.

Kumbullat
Kumbullat janë fantastike për tretjen. Fruti dhe lëngu i tyre rekomandohen për stomakun por edhe puer organizmin.

Shalqini
Shalqini, kur është në sezonin e tij në verë, është një nga frutat më të mira për rënien në peshë. Ngrënia e shalqinit përmirëson profilin e lipideve në gjak dhe ngadalëson akumulimin e dhjamit.