Fëmijët Australianë të militantëve të ISIS u shpëtuan nga kampi i Sirisë

39

Tetë fëmijë, përfshirë gjashtë të marrë nga prindërit e tyre australianë për t’u bashkuar me grupin e Shtetit Islamik (IS), janë evakuuar nga një kamp refugjatësh sirian.

Grupi përfshin tre fëmijë jetimë të militantit famëkeq Australian Khaled Sharrouf.

Qeveria ishte në gjendje të evakuojë fëmijët në fshehtësi në lidhje me grupet e ndihmave, thonë mediat australiane.

Kryeministri Scott Morrison konfirmoi se ata ishin liruar nga një situatë “e zymtë dhe e komplikuar”.

“Fakti që prindërit i vënë fëmijët e tyre në mënyra të dëmshme duke i futur në një zonë lufte ishte një akt i neveritshëm,” tha  Morrison. Megjithatë, fëmijët nuk duhet të ndëshkohen për krimet e prindërve të tyre.

Ai shtoi se vendimi nuk ishte bërë “lehtë”.

“Siguria kombëtare e Australisë dhe siguria e popullit dhe e personelit tonë kanë qenë gjithmonë konsideratat tona më të rëndësishme në këtë çështje,” tha ai.

Më parë këtë vit ai këmbënguli se nuk do të rrezikonte jetën për të nxjerrë Australianët nga kampet.

Pesë fëmijë të Sharrouf u dërguan në Siri në vitin 2014 nga nëna e tyre, Tara Nettleton. Ajo kishte ndjekur bashkëshortin e saj, i cili kishte ikur muaj më parë në pasaportën e vëllait të tij.

Sharrouf u bë i njohur për fotografitë grafike që ai ndau në internet nga zona e luftës, përfshirë fëmijët e tij të vegjël me armë dhe një që mbante një kokë të prerë.

Dy prej tyre thuhet se vdiqën së bashku me babain e tyre në një sulm ajror pranë Raqqës në vitin 2017. Nettleton vdiq nga komplikimet shëndetësore nga apendiciti në vitin 2015.

Nëna e saj, Karen, ka bërë fushatë për riatdhesimin e tre nipërve të mbijetuar të saj, të cilët thuhet se janë mbajtur në kampe që nga rënia e kështjellës së fundit të IS.

Ajo kishte një bashkim emocional me ta në kampin sirian al-Hawl më parë këtë vit si pjesë e një dokumentari të lajmeve ABC, në të cilin vajzat adoleshente, 16 dhe 17, folën për dëshirën e tyre për t’u kthyer.

Më e madhja, Zaynab, është shtatzënë dhe tashmë ka dy fëmijë, të moshës 2 dhe 3 vjeç, pasi u martua 13 vjeç me një mik xhihadist të babait të saj, pasi udhëtuan.

Të tre fëmijët e tjerë në grup raportohen si jetimët e Yasin Rizvic, një xhihadist fillimisht nga Melbourne.

Debati mbi mënyrën se si qeveritë ndërkombëtare duhet të merren me riatdhesimin e luftëtarëve të IS dhe fëmijëve të tyre kanë dalë në shesh këtë vit me rënien e grupit.

Hulumtuesit vlerësojnë se më shumë se 40,000 qytetarë ndërkombëtarë nga 80 vende mendohet se janë bashkuar IS në Irak dhe Siri, midis prillit 2013 dhe qershorit 2018.

Më parë këtë vit, shoqata bamirëse ‘Save the Children’ tha se ata gjetën më shumë se 2,500 fëmijë të huaj në kampet siriane.