KULTURË LAJME SLIDER 1

Eurosong 2019, Jonida Maliqi dhe vendet e tjera që u kualifikuan në natën finale

Mbrëmë u mbajt nata e dytë gjysmëfinale e Eurosong 2019, në Izrael. Konkursi u zhvillua në Tel Aviv, ku, pas dy netëve, janë përcaktuar edhe 26 këngët finaliste.

Këngëtarja shqiptare Jonida Maliqi performoi këngën Ktheju Tokës, e cila rrënqethi gjithë publikun dhe arriti të fitonte zemrën e jurisë dhe televotuesve, duke kaluar në finale.

Vendet që u kualifikuan në gjysmëfinalen e dytë:

 • Maqedonia e Veriut – Tamara me Proud
 • Holanda – Duncan Laurence me Arcade
 • Shqipëria – Jonida Maliqi me Ktheju Tokës
 • Suedia – John Lundvik me Too Late For Love
 • Rusia – Sergey Lazarev me Scream
 • Azerbajxhani – Chingiz me Truth
 • Danimarka – Leonora me Love Is Forever
 • Norvegjia – KEiiNO me Spirit In The Sky
 • Zvicra – Luca Hänni me She Got Me
 • Malta – Michela me Chameleon

Vendet që u kualifikuan në gjysmëfinalen e parë:

 • Greqia – Katerine Duska me Better Love
 • Bjellorusia – ZENA me Like It
 • Serbia – Nevene Božović me Kruna
 • Qipro – Tamta me Replay
 • Estonia – Victor Crone me Storm
 • Çekia – Lake Malawi me Friend Of A Friend
 • Australia – Kate Miller-Heidke me Zero Gravity
 • Islanda – Hatari me Hatrið mun sigra
 • San Marino – Serhat me Say Na Na Na
 • Sllovenia – Zala Kralj & Gašper Šantl me Sebi

Megjithatë, në natën finale do të jenë në garë 26 këngë, pasi disa të tjera janë kualifikuar drejtpërsëdrejti në finale, si Italia, Mbretëria e Bashkuar, Spanja, Izraeli, Gjermania dhe Franca.