15 C
Durres, AL

TE FUNDIT

Tiranë, lufta kundër informalitetit, rriten me 13,8 përqind të ardhurat nga...

Në fund të muajit gusht, të ardhurat në arkën e shtetit nga tatimi mbi fitimin u rrit me 13,8 përqind krahasuar me muajin gusht...

“OECD”: Ekonomia botërore po njeh rritjen më të ngadaltë në një...

Sipas Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim ekonomia botërore rrezikon të hyjë në një periudhë të re rritjeje të ngadaltë nëse qeveritë nuk do...

Ekonomi, ulet borxhi publik, ndikoi pozitivisht zhvlerësimi i euros

Rreth 1,1 miliardë lekë ka arritur niveli i borxhit publik në vitin 2018, por, në krahasim me vitin 2017, ka një ulje me 2,9...

Shëndetësi, raporti i KLSH: Janë importuar pesticide të rrezikshme nga Kina

Në vendin tonë kanë hyrë produkte ose lëndë të rrezikshme nga Kina, të cilat shërbejnë për mbrojtjen e bimëve dhe produkteve bimore. Ky është...

Durrës, ankorohet në port jahti i miliarderit Nathan P. V. J....

Mbërrin në Portin e Durrësit jahti i miliarderit britanik Nathaniel P. V. J. Rothschild, i cili mësohet se ka pritur për vizitë private edhe...

Ekonomi, ERRE i refuzon Albpetrol licencën për furnizimin e gazit natyror

Enti Rregullator i Energjisë vendosi që të refuzonte kërkesën e shoqërisë tregtare publike të nxjerrjes dhe prodhimit të naftës në vend Albpetrol për t'u...

Ekonomi, pakësimi i nxënësve ul importin e mjeteve shkollore

Për të dytin vit radhazi, importet e mjeteve shkollore kanë shënuar rënie, duke u pakësuar me gati 13 përqind. Kërkesa kryesore për këto artikuj...

Arabia Saudite, sulmet ajrore në Abqaiq, rritet çmimi i naftës në...

Çmimi i naftës është rritur ndjeshëm pas dy sulmeve ajrore në raniferinë më të madhe në botë, në Abqaiq të Arabisë Saudite. Pas sulmeve,...

Ekonomi, rimbursimi i TVSH, shteti i kthen biznesit 11,8 miliardë lekë

Biznesi shqiptar ka marrë 11,8 miliardë lekë nëpërmjet rimbursimit të tatimit mbi vlerën e shtuar. Vetëm pak muaj më parë, komuniteti i biznesit, kryesisht...

Tiranë, OSHEE instalon matësat inteligjentë, ministrja Balluku: Kjo i jep fund...

Pas përfundimit të fazës së parë pilot në Durrës, Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka nisur aplikimin e projektit për instalimin e matësave...

Durrës, AKU bllokon 46,2 ton mish pule dhe kafe, nuk përmbushnin...

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka njoftuar bllokimin e 46,2 ton produkteve të pasigurta ushqimore nga Brazili. Bllokimi është kryer në pikën kufitare të Portit...

Ekonomi, anulohet rruga Kardhiq-Delvinë, ministrja Balluku shtyn pa afat realizimin e...

Edhe pse ndërtimi i rrugës Kardhiq-Delvinë ka qenë një nga prioritet e qeverisë së kryeministrit Edi Rama, ministrja e infrastrukturës dhe energjisë Belinda Balluku...