Dogji 13 hektarë pyje dhe ullinj, arrestohet 56-vjeçari

23

Një 56-vjeçar u arrestua në Mallakastër, pasi si pasojë e djegies së tokës së tij, zjarri i ka dalë jashtë kontrollit duke djegur edhe 13 ha tokë pyjore.

Në pranga u vu shtetasi M.G., “pasi në Belishovë, Mallakastër, në tokën e tij, dyshohet se ka ndezur zjarr i cili i ka dalë nga kontrolli dhe është djegur një siperfaqe prej 13 ha tokë pyjore dhe disa rrënjë ullinj në pronësi të shtetasit A.H.”

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për veprën penale “Shkatërrimi nga pakujdesia me zjarr i pyjeve dhe i mjedisit pyjor”