Disiplina dënon Partizanin dhe Tiranën të dëmshpërblejnë dëmet në ‘Air Albania’, gjobë për sjelljen e tifozëve

0
2

Tirana dhe Partizani, dy klubet e kryeqytetit që të premten zhvilluan ndeshjen derbi në  stadiumin ‘Air Albania’, do të jenë të detyruara të paguajnë dëmtimet e shkaktuara nga tifozët respektivë në impantin e ri. Ky ka qenë një nga vendimet e mara nga Komisioni i Disiplinës në FSHF për afro 60 stolat e prishur nga tifozët.

Komisioni gjithashtu ka marrë edhe të tjera vendime në lidhje me këtë ndeshje. Si Partizani ashtu edhe Tirana janë dënuar me 200 mijë lekë për sjellje të gabuara të tifozërive. Ndërkohë më herët policia e Tiranës ka bërë të ditur se ka arrestuar një person, 26 vjeç, për shkak se në ndeshjen derbi hodhi fishekzjarrë në fushë. Ai është ndaluar për veprën penale ‘veprime të dhunshme në aktivitet sportive’, ndërsa materialet i janë referuar prokurorisë së rrethit gjyqsor Tiranë.

Policia ka njoftuar gjithashtu së së bashku me prokurorinë dhe stafin e stadiumit ‘Air Albania’ po hetohet për të vënë në pranga edhe personat të cilët kanë shkaktuar dëmtime në impiantin e ri.