Dietë efikase për linja perfekte për vetëm 14 ditë

38

Më poshtë ju ndihmojmë me një nga dietat më të “shkëlqyeshme” të njërës nga klinikat më të famshme angleze.
Dieta zgjat dy javë, nuk duhet të përdoren pije alkoolike dhe nuk duhet zëvendësuar një ushqim me një tjetër.
Nuk duhet ngrënë jashtë vakteve të ngrënies, nuk duhet ngrënë asgjë nga ato që nuk përfshihen në dietë.
Të gjitha perimet duhen përdorur pa vaj, sallatë pa vaj dhe pa kripë, asnjë tiganisje, copat e mishit duhet të jenë të vogla, kafeja duhet të jetë pa sheqer, çaji me limon pa sheqer.
Ëmbëlsirat, çokollatat dhe bananet ndalohen rreptësisht gjatë ditës edhe jashtë saj duhet të kenë parasysh të mos i përdorni shpesh dhe me masë të tepërt.
Pesha e trupit duhet të bie pesë kilogram brenda dy javëve.
Kjo dietë nuk duhet të mbahet më shumë se për 14 ditë. Për të mos qenë monotone çdo ditë e javës ka një variant të vetin.
Mëngjesi çdo ditë:
Lëng frutash ose smoothie (fruta te bera ne mikser me gjithe tulin e tyre) ose vezë e zier, një kafe pa sheqer (nje kafe pa sheqer ndihmon në humbjen e oreksit të tepërt që keni).
Të hënën
Dreka: sallatë frutash (mollë+portokall+kivi), pa shtesa të tjera sipas dëshirës.
Darka: dy vezë të ziera, sallatë jeshile, një copë buke e thekur (30-40gr), kafe.
Të martën
Dreka: pulë e zier ose një copë mish qengji smoothie (fruta të bëra ne mikser si pelte).
Darka: biftek, domate, sallatë e gjelbër, selino, kastravec, kafe.
Të mërkurën
Dreka: dy kotëleta qengji ose viçi, selino, kastravec, domate, kafe.
Darka: dy vezë të ziera, domate, kafe.
Të enjten
Dreka: si të hënën.
Darka: dy vezë, djathë pa yndyrë, lakër e zier pa yndyrë.
Të premten
Dreka: dy vezë, spinaq i zier, kafe.
Darka: peshk i zier ose i pjekur, sallatë jeshile, bukë e thekur, kafe pa sheqer.
Të shtunën
Dreka: vezë të ziera, spinaq i zier, kafe.
Darka: biftek, selino, kastravec, domate, kafe.
Të Dielën
Dreka: si të hënën.
Darka: pulë e zier, domate, karota, lakër e zier, një mollë, kafe.