Ballina Aktualitet Deutsche Welle: Opozita rifillon protestat kombëtare “Rama ik”

Deutsche Welle: Opozita rifillon protestat kombëtare “Rama ik”

Në Tiranë, opozita ka rifilluar në mbrëmjen e së hënës serinë e protestave kombëtare antiqeveritare, duke shënuar protestën e dhjetë që nga shkurti i kaluar. Protesta u zhvillua në mënyrë paqësore pa asnjë akt dhune.

Mijëra mbështetës të opozitës, të drejtuar nga Partia Demokratike, kërkuan përsëri largimin e kryeministrit Rama dhe rrëzimin e qeverisë së tij me parullën “Rama ik”, mbizotëruese në protestat e tyre në pesë muajt e fundit.

Kjo është protesta e parë kombëtare antiqeveritare ku sllogani “Rama ik” u shoqërua me parulla që stigmatizonin Zgjedhjet Lokale 2019, të zhvilluara më 30 qershor, që opozita i cilëson si “farsë dhe të manipuluara” dhe që pjesëmarrja e ulët e zgjedhësve në votime tregoi “braktisjen e regjimit të krimit”.

Sipas opozitës, vetëm 15% e zgjedhësve votuan në zgjedhjet lokale të 30 qershorit, ndërsa rezultati zyrtar nga Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve lidhur me pjesëmarrjen është 21,6%.

Opozita akuzon qeverinë Rama për manipulim të zgjedhjeve lokale të 30 qershorit, të cilat rezultuan me fitoren e kandidatëve të PS për kryetarë bashkie në 60 bashki nga 61 që ka gjithsej Shqipëria. Sipas gjetjeve të OSBE/ODIHR, në 30 bashki kandidatët e PS për kryetarë bashkie nuk patën asnjë konkurrent dhe ndaj votuesve u ushtrua presion nga të dyja palët: PD për të mos marrë pjesë në votime, kurse PS për të kundërtën.

Basha: Zgjedhjet e 30 qershorit referendum kundër së keqes

Në fjalën e tij para protestuesve, para Kryeministrisë, kreu i PD dhe lideri i opozitës, Lulzim Basha, iu tha atyre se së bashku “do të rrëzojnë qeverisjen antipopullore dhe antikombëtare të Ramës.” Ai i cilësoi zgjedhjet lokale të 30 qershorit “referendium i së keqes.”

“Në 30 qershor refuzuam të keqen, izoluam krimin, ndëshkuam korrupsionin. 30 qershori është një referendum kundër së keqes. 30 qershori është dita kur shqiptarët treguan se janë kundër regjimit kriminal të Ramës. 85% e shqiptarëve e refuzuan regjimin e tij, refuzuan krimin dhe korrupsionin, refuzuan varfërinë dhe mungesën e shpresës,” – tha Basha.

Opozita i quan zgjedhjet lokale të 30 qershorit “farsë, moniste dhe të paligjshme.” Kryetarët e 27 bashkive, të fituara nga PD në Zgjedhjet Lokale 2015, kanë deklaruar që nuk do t’ua lirojnë zyrën kryetarëve socialistë që fituan në zgjedhjet lokale të 30 qershorit, ku PD dhe partitë e tjera opozitare jashtë parlamentit nuk morrën pjesë, gjë që mbart rrezikun e një përplasjeje potenciale mes palëve. Protesta e së hënës në mbrëmje nuk pati asnjë incident dhune.

(marrë nga Deutsche Welle Shqip)