Çikago, të shtëna me armë në një spital, raportohet për disa viktima

52

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Çikago. Spitali Mercy është përgjakur nga një sulm me armë zjarri, ku janë shënuar viktima të shumta. Mësohet se një person ka hyrë në spital dhe ka qëlluar disa persona. Ka ‘raporte për viktima të shumta’, thotë policia, por nuk kanë dhënë një numër apo nëse personat janë të vdekur apo të plagosur.

Sipas ABC Chicago, një person i dyshuar është qëlluar. Është evakuuar edhe spitali. Policia e Çikagos ka njoftuar se nga të shtënat që kanë ndodhur në spital, veç të pagurëve, dyshohet se ka edhe të vrarë.

Polica ka rrethuar zonën dhe u ka bërë thirrje qytetarëve që të mos lëvizin në atë zonë, ndërsa është zbrazur spitali.

SHBA-ja po përballet më sulme të shumta ndaj civilëve, nga persona të armatosur dhe shumë organizata kan bërë thirrje që të vihet një kontroll me i rreptë shtetëror ndaj armeve.