13 C
Tirana
Saturday, May 30, 2020

Bardhi rikujton përgjimet e “BILD”: “Rama i fshihet drejtësisë”

Gazmend Bardhi ka shkruar një status në Facebook, ku rikujton përgjimet e gazetës "BILD" dhe se si Edi Rama u tërhoq nga padia ndaj...
Ballina KULTURË Kuriozitete

Kuriozitete

Bruksel, gafa tjetër e presidentit Junker, shfaqet me këpucë të ndryshme

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Junker, për të disatën herë është shndërruar sërish objekt të qeshurash, pas veprimeve të çuditshme që bën duke...

Nju Jork, revista ekonomike Inc: Telefonat celularë inteligjentë drejt zhdukjes

Revista amerikane ekonomike Inc ka paralajmëruar fundin e telefonave celularë inteligjentë, duke vënë në dukje faktin se, në të ardhmen e afërt, ata do të...

Islandë, nuk pushon debati rreth publicitetit “politik” të Krishtlindjeve

Një spot publicitar për Krishtlindjet, i cili përpiqet të sensibilizojë publikun për ndikimin e supozuar negativ që ka përdorimi i vajit të palmës tek...

Hollandë, akullore me paracetamol për dhimbjen e kokës

Në Hollandë është prodhuar akullorja me paracetamol 500 mg, që mendohet se do të zëvendësojë ilaçet për të qetësuar dhimbjen e kokës. Ideja gjeniale lindi...

Kompania Alibaba thyen rekord, 30 miliardë dollarë shitje në 24 orë

Alibaba shkatërroi rekordin e tij për shitjet online. Kompania e madhe e tregtisë në Kinë tha se shitjet arritën në 30 miliardë dollarë për...

Indonezi, zbulohet arti figurativ më i vjetër në botë

Arti figurativ më i vjetër në botë është zbuluar në Borneo dhe bëhet fjalë për një pikturë shpellore të krijuar 40 mijë vjet më...

Kafja çdo mëngjes mund të shmangë sëmundjet Parkinson dhe Dementia

Sipas studimit të Dr Donald Weaver, bashkëdrejtues i Institutit të Trurit të Krembilit në Kanada, rezulton se konsumi i kafesë në mëngjes por edhe...

Telefoni i parë 5G, në Evropë në fillim të vitit 2019

Teknologjia 5G tashmë vjen edhe në Evropë, pas provave të suksesshme në Kore, Australi dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sipas të gjitha gjasave,...

Interneti mund të shpejtohet për 100 herë, nëse teknologjia e re gjen zbatim

Interneti mund të përshpejtohet deri në 100 herë nëse teknologjia e re e shkencëtarëve është e zbatueshme. Inovacioni vjen nëpërmjet Dr Haoran Ren nga Instituti...

Must Read

STATISTIKAT/Cili është qyteti më i pasur dhe ai më i varfër në Shqipëri?

Ata që banojnë në Tiranë kishin të ardhura për frymë më të lartat në vitin 2018, ndërsa Kukësi vijon të jetë rajoni më i...

Të dhënat alarmante, ja sa i kushton shtetit të mbajë në paraburgim një person!

Sipas INSTAT niveli i rrogës mesatare në Shqipëri është 521 mijë lekë. Por kjo rrogë, tejkalohet nga kosto që paguan buxheti i shtetit për...

Meta dekoron në kohë të pazakontë atentatorin e perandorit italian, Vasil Laçin: “Një njeri i vetëm mund…”

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta ka bërë një dekorim të veçantë ditën e sotme. Ai ka vendosur të vlerësojë heroin e popullit...