Ballina Uncategorized Bullgaria, Greqia, Serbia dhe Rumania, një përpjekje të përbashkët për Botërorin 2030

Bullgaria, Greqia, Serbia dhe Rumania, një përpjekje të përbashkët për Botërorin 2030

Bullgaria, Greqia, Serbia dhe Rumania po mendojnë një përpjekje të përbashkët për të organizuar Kupën Botërore të vitit 2030, dhe lajmi i bë i ditur menjëherë pas një deklaratë të zyrtarëve të kuartetit, të premten.

“Mendoj se vlen të diskutohet me propozimin e kryeministrit grek Alexis Tsipras,”- tha kryeministri bullgar Bojko Borisov në një konferencë shtypi gjatë një takimi midis Bullgarisë, Greqisë, Rumanisë dhe Serbisë, në qytetin e Varna të Detit të Zi.

Ndërsa presidenti serb Aleksandër Vuçiç tha se kuarteti i Ballkanit gjithashtu do të ofrojë për të pritur kampionatin evropian në 2028, duke shtuar se do t’u jepte atyre një shans për të përmirësuar stadiumet e tyre dhe infrastrukturën sportive.

Nëse përpjekja e përbashkët e katërfishtë e këtyre shteteve vendos të bëjë një fushë për 2030, ata do të dalin kundër ofertave të përbashkëta nga Uruguai-Argjentina-Paraguai dhe Algjeria-Maroku-Tunizia, kurse Anglia po shqyrton një ofertë së bashku me Irlandën e Veriut, Skocinë dhe Uellsin.