Britani e Madhe, Corbyn: May të bashkëpunojë ngushtë me BE-në, për marrëveshjen e Brexit

49

Kreu i opozitës britanike Jeremy Corbyn tha të enjten kryeministri Theresa May duhet të ndryshojë strategjinë e saj dhe të kërkojë një aleancë të ngushtë me Bashkimin Evropian pas Brexit për të shmangur perspektivën e rrezikshme të një ndarjeje pa marrëveshje.
Duke folur në Bruksel pas takimit me kryenegociatorin e BE-së për Brexit, Michel Barnier, kreu i Partisë Laburiste u tha gazetarëve: Rreziku i një dalje nga BE-ja për Britaninë është një gjë shumë e pranishme”.

“Ne kemi paraqitur atë që ne besojmë se do të jetë një proces i besueshëm që do të ishte të negociojë një bashkim doganor me BE-në dhe shtrirjen për të siguruar qasjen në treg,” – tha Corbyn.

Diplomatët thanë se negociatorët po lëviznin drejt një deklarate të veçantë ligjore, në të cilën BE do të theksonte përsëri natyrën e përkohshme të politikës së sigurimit të “backstop”-it për kufirin irlandez, pika e fërkimit në bisedime.

“Problemi është se kryeministrja po këmbëngul në marrëveshjen e saj, e cila tashmë është mposhtur shumë në parlament dhe duke vazhduar me orën duke u përpjekur ta mbajë kërcënimin për mosmarrëveshje në tryezë,” – tha Corbyn.

Ai tha se do të përsëriste përpjekjet e mëparshme për të kërkuar miratimin parlamentar për një kurs veprimi që mbajti gjallë të gjitha opsionet – duke përfshirë një referendum të dytë për largimin nga BE.