Ballina BOTA Brazil, dështon tentativa e grabitjes së bankës, 11 të vdekur

Brazil, dështon tentativa e grabitjes së bankës, 11 të vdekur

Me një bilanc tragjik me 11 të vdekur janë mbyllur dy tentativa për të grabitur dy banka në verilindje të Brazilit.

Dhuna shpërtheu mëngjesin e sotëm në qytetin e Milagres në shtetin verilindor të Cearës me një përplasje të ashpër para agimit midis grabitësve të armatosur dhe policisë.

Kryebashkiaku i Milagres, Lielson Landin, i tha Radio Band News se katër nga pengjet, përfshirë fëmijën, ishin të gjithë nga e njëjta familje. Ata u kapën nga grabitësit që po largoheshin në autostradë, kur ata ishin në rrugë për në aeroportin e afërt për të kapur një fluturim.

Kryebashkiaku u shpreh se kriminelët vranë pengjet dhe policia vrau kriminelët.

Al Jazeera shkruan se tentativa e vjedhjes së dy bankave ndodhi rreth orës 02:30 (04:30 GMT), kur policia mbërriti në vendngjarje dhe për rreth 200 minuta gjithçka kishte përfunduar, së bashku me bilancin tragjik, ndërkohë që Andre Costa, sekretar i çështjeve të sigurisë në Caera, u shpreh se janë arrestuar dy të dyshuar të tjerë për ngjarjen dhe ka konfirmuar se hajdutët nuk mund të merrnin para nga dy bankat.