Aktualitet LAJME Lajmi i Fundit Politikë

Basha: 30 qershori nuk do të gdhijë, zgjedhje pa opozitën s’do të ketë

Kryetari i opozitës Lulzim Basha i ka kërkuar Bashkimit Europian që të mos rikthejë vizat për shqiptarët, por t’i vendosë vizën kryeministrit Edi Rama. Basha theksoi gjithashtu se zgjedhje pa opozitën në 30 qershor nuk do të ketë. Deklaratat ai i bëri gjatë protestës në Elbasan. Më poshtë pjesë nga fjala e tij.

Unë ju jap fjalën se jemi bashkë jo thjesht për një rrotacion por mbi të gjitha për ti dhënë fund tranzicionit të gjatë në Shqipëri. Pa votë të lirë, pa zgjehdje të lira, nuk mund ti japim fund mjerimit, nuk mund të ndërtojmë një shëndetësi që të kujdeset për një njerëzot, pa një parlament dhe qeveri legjitme, është e pamundur të ndërtojmë një ekonomi të qëndrueshme. Do të bëjmë realitet për shqiptarët ëndrrën evropiane. Ne hoqëm bizat, futëm vendin në Nato, por sot me këto standarde nuk mund të bëhemi pjesë e sotme e Evropës I them Evropës, mos ndëshko popullin tim, ne do ia heqim vizën Edi Ramën, bashkë me të edhe krimit të organizuar. Ne do ti kthejmë shqiptarëve dinjitetin që u takon. Beteja vazhdon, me 30 qershor ne nuk do të lejojmë farsë zgjedhore. Zgjedhje pa opoziutën huk do të ketë. Kjo ditë nuk do të gdhijë më 30 qershor dhe këta nuk do t’i kapin bashkitë.”, tha Basha

admin

Shto nje Koment

Klikoni këtu për të postuar një koment