Ballina BOTA Australi: Kryeministri qëllohet me vezë.

Australi: Kryeministri qëllohet me vezë.

Australian Prime Minister Scott Morrison, left, talks with attendees at the Country Women's Association NSW annual conference in Albury, Tuesday, May 7, 2019. Morrison was was hit on the head with an egg and a woman was knocked off her feet during a protest at the event. (Mick Tsikas/AAP Image via AP)

Një grua është arrestuar pasi ka goditur me vezë kryeministrin e Australisë, Scott Morrison gjatë fushatës zgjedhore që do të mbahet më 18 maj.

Sigurimi e ka larguar shpejt 25 vjeçaren, ndërsa sipas policisë askush nuk është lënduar në këtë incident.

Morrison më vonë në Twitter gruan që e ka gjuajtur me vezë e ka quajtur “aktiviste qyqare”.

Ai ka falënderuar sigurimin e tij për reagim të shpejtë, dhe ka shfaqur keqardhje për gruan e moshuar që u rrëzua gjatë këtij sulmi.

Incidenti ka ndodhur në vendin e quajtur Olbia, që gjendet rreth 330 kilometra në jugperëndim të Kanberas