Arrestohen dy farmacistë në Tiranë, ja arsyeja pse

24
Foto ilustruese

Vihen në pranga dy farmacistë në Tiranë. Ata u arerstuan në kuadër të operacionit policor i quajtur “Covid Time”, për goditjen e kontrabandës me medikamente mjekësore.

Në pranga kanë rënë J. D., 42 vjeç dhe J. P., 26 vjeçe.

Policia raporton se ka sekuestruar një sasi ilaçesh të dyshuara kontrabandë, pa pullë fiskale.

Në njoftimin zyrtar policia citon se “Strukturat për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Financiare në DVP Tiranë, në vijim të punës për parandalimin dhe goditjen e paligjshmërisë, në bazë të informacioneve të siguruara në rrugë operative se disa shtetas po transportonin medikamente mjekësore, pa dokumentacionin përkatës, kanë organizuar punën dhe kanë finalizuar me sukses operacionin policor të koduar “Covid Time”.

Në kuadër të këtij operacioni u arrestuan në flagrancë për veprat penale “Tregtimi dhe transportimi i mallrave kontrabandë’’, ‘’Prodhimi dhe tregtimi i barnave dhe pajisjeve mjekësore të falsifikuara ose të rrezikshme për shëndetin’’, “Fshehja e të ardhurave” dhe “Shkelja e të drejtave të pronësisë industriale’’, shtetasit:

– J. D., 42 vjeç dhe J. P., 26 vjeçe, të dy me profesionin farmacist”, njofton policia.

Si u kapen farmacistët?

Shërbimet e Policisë kanë ndaluar në bulevardin “Zhan D’Ark”, automjetin në të cilin ndodheshin dy farmacistët.

Gjatë kontrollit të ushtruar në këtë mjet janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale një sasi medikamentesh të ndryshme mjekësore pa pullë fiskale, të dyshuara kontrabandë.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë për veprime të mëtejshme procedurale.