Arrestimi i Huawei, Justin Trudeau mohon motivimin politik

36

Kryeministri kanadez Justin Trudeau thotë se qeveria e tij nuk kishte përfshirje në arrestimin e një ekzekutivi të lartë nga gjiganti kinez i telekomit Huawei.
Meng Wanzhou, zyrtarja kryesore e financave të Huawei dhe vajza e themeluesit të saj, u arrestua në aeroportin e Vancouverit me një kërkesë për ekstradim të SHBA.
Kina ka kërkuar lirimin e saj, duke e quajtur arrestimin një shkelje të të drejtave të njeriut.

Akuzat nuk janë bërë publike. Huawei tha se nuk kishte “dijeni për ndonjë keqbërje nga ana e znj. Meng”.

Ajo përballet me një seancë dëgjimi me kusht të premten.
Arrestimi vjen në një kohë të ndjeshme për marrëdhëniet SHBA-Kinë.
Kombet janë të mbyllura në një luftë tregtare që ka parë të dyja të imponojnë detyrimet mbi miliarda dollarë të mallrave të njëri-tjetrit.

Meng u arrestua të shtunën, të njëjtën ditë Presidenti i SHBA Donald Trump dhe Presidenti i Kinës Xi Jinping u takuan në samitin e G20 në Argjentinë dhe më vonë arritën një armëpushim të përkohshëm në betejën e tyre tregtare.

Por arrestimi e ka zemëruar Kinën dhe kërcënon të ndezë tensionet me SHBA.
Raportet e mëhershme sugjeruan se arrestimi i zonjës Meng mund të lidhej me një hetim të SHBA për një shkelje të mundshme të sanksioneve kundër Iranit.
Këshilltari amerikan i Sigurisë Kombëtare Xhon Bolton nuk pranoi të komentojë mbi këtë, kur u pyet nga gazetarët.

Në vend të kësaj, ai tha se, në përgjithësi, ai kishte “shqetësime të mëdha” mbi praktikat e biznesit të firmave kineze dhe veprimet e tyre të mundshme si “armë” të qeverisë.