Anglezët gjejnë anën pozitive të kanabisit, do të shërojë këto dy sëmundje

57

Një ilaç i ri me bazë kanabisi, i përdorur për të trajtuar epilepsinë dhe sklerozën e shumëfishtë është miratuar për përdorim nga Shërbimi Kombëtar i Shëndetit në Angli.

Sipas BBC,  ilaçi është prodhuar në Mbretërinë e Bashkuar dhe do të shërojë sindromën Lennox Gastaut dhe sindromën Dravet, të cilat mund të shkaktojnë dëmtime të shumta në organizëm.

Studimet klinike kanë treguar që mediakmenti i krijuar, i cili përmban kanabidiol (CBD), mund të zvogëlojë numrin e dëmtimeve  deri në 40% në disa fëmijë.

Epidyolex u miratua për përdorim në Evropë në Shtator, por në projekt- udhëzimin NICE fillimisht tha se nuk kishte vlerë për të bërë para.

Kushton midis 5,000 dhe 10,000 paund për pacient çdo vit, por prodhuesi “GW Pharmaceuticals” ka rënë dakord me një çmim më të ulët në bashkëpunim me NHS.

Vlerësohet se ka 3,000 njerëz me Dravet dhe 5,000 me sindromën Lennox Gastaut në Angli.

Ilaçi nuk përmban përbërësin kryesor psikoaktiv të kanabisit, THC.

Mediakmenti i parë i hedhur në treg me bazë kanabisi është quajtur Sativex, një lëng goje që përmban një përzierje të THC dhe CBD.

Është aprovuar për trajtimin e ngurtësisë së muskujve dhe spazmave e deri në sklerozë të shumëfishtë, por mjekët nuk do të lejohen ta përdorin atë për të trajtuar dhimbjen.

Sativex ishte ilaçi i parë me bazë kanabisi që u licencua në Mbretërinë e Bashkuar pas provave klinike dhe ishte në dispozicion në NHS në Uells që nga viti 2014 dhe kushton rreth 2,000 paund në vit për një pacient.

Helen Cross, një këshilltare në neurologjinë pediatrike në Great Ormond Street Hospital, e cila drejtoi gjykimet në Mbretërinë e Bashkuar për Epidyolex tha që ishte një lajm i shkëlqyer.

Shumë familje vijnë tek ne duke pyetur rreth potencialit të ilaçeve me bazë kanabisi, veçanërisht kanabidiol dhe ne jemi të tronditur që një është tani në dispozicion në NHS. Por jo të gjithë janë të lumtur. Shumë prindër të fëmijëve me epilepsi po paguajnë mijëra paund në muaj për ilaçet e importuara nga Evropa dhe Kanada që përmbajnë THC dhe CBD. Ata kanë raportuar ulje dramatike në numrin dhe ashpërsinë e reagimeve në fëmijët e tyre dhe janë të indinjuar që NICE nuk ka aprovuar asnjë ilaç të bazuar në kanabis për epilepsinë e fëmijërisë që përmbajnë të dy përbërësit”, u shpreh Galia Wilson, kryetare e “Sindromës Dravet” në Mbretërinë e Bashkuar.

Vaughan Gething, ministri i Shëndetësisë për Uellsin, tha se Epidyolex do të vihet në dispozicion në Uells përmes “Fondit të Trajtimit të Ri”,  që do të thotë se do të jetë në dispozicion jo më shumë se 60 ditë.