8 ushqime kundër dhimbjes së fytit, ja disa kura natyrale

45

Megjithëse në prag të pranverës me ndryshimin e temperaturave ftohja dhe gripi bëhen më prezente se kurrë.

Një nga ndjesitë më shqetësuese është ajo e gërvishtjes dhe dhimbjes së fytit sidomos gjatë natës.

Ja disa kura natyrale për të trajtuar dhimbjen e bezdisshme të fytit.

Turmerik

Turmeriku është i njohur për vetitë e tij antioksidante dhe anti inflamatore falë një përbërësi aktiv të quajtur kurkumin.

Pluhurin e turmerikut mund ta përdorni kudo në pije, supë apo çaj.

Vezët e rrahura

Jo vetëm sepse janë të thjeshta për tu përtypur, vezët janë të pasura me acide yndyrore si omega – 6 të cilat ndihmojnë me inflamacionin.

Mjaltë dhe limon

Një nga kurat më të famshme dhe efikase.

Mjalti me limonin janë përdorur ndër shekuj për të kuruar dhimbjet e fytit pasi kanë veti pastruese dhe qetësuese.

Mund ta përzieni me ujë të ngrohtë dhe ta konsumoni si çaj.

Lakra

Në antikitet për të kuruar dhimbjet e fytit mbështillnin rreth tij një gjethe të madhe lakre.

AgroWeb.org ju rekomandojmë ta konsumoni lakrën për të kuruar fytin tuaj.

Lakra është e pasur me vitaminë C, antioksidantë dhe sulfure të cilat luftojnë infeksionet dhe hdimbjet e fytit.

Tërshëra

Tërshëra është vakti perfekt kur jeni të sëmurë. E pasur me fibra dhe nutrient ndihmon trupin tuaj të luftojë sëmundjet.

Nga ana tjetër tërshëra është e pasur me omega 3, folate dhe potassium që do t’ju ndihmojnë të shëroheni më shpejt.

Pure patatesh

Ushqimet e buta siç janë patatet e shtypura janë të thjeshta për t’u ngrënë kur keni problem të fytit.

Të shijshme dhe pa dhimbje për tu ngrënë.

Çaj kamomil

Kamomili është një tjetër barishte shumë e njohur për kurimin e dhimbjeve të fytit.

Kryesisht për vetitë e tij qetësuese kundra dhimbjeve të trupit.

Kanellë

Kjo erëz aromatike përveçse shumë e shijshme ndihmon në dhimbjet e fytit.

Kjo sepse kanella ka veti antibakteriale dhe antioskidante, dy miq të mirë të fytit tuaj.