Ballina Shëndetësi 8 Shenjat paralajmëruese të problemeve me mëlçinë

8 Shenjat paralajmëruese të problemeve me mëlçinë

Mëlçia është një organ shumë i rëndësishëm, që ndihmon në pastrimin e trupit, përthithjen e ushqyesve e shumë më tepër.

Në këtë artikull do të mësoni për 8 shenjat paralajmëruese të problemeve me mëlçinë.

Verdhëza
Verdhëza ndodh kur pigmentet e lëngjeve biliare qarkullojnë në gjak.
Ky problem vërehet më shumë tek të miturit por nuk përjashtohen as të rriturit.

Enjtja e Kyçeve
Sa herë që shënohet një problem me mëlçinë apo edhe veshkat, graviteti shkakton akumulimin e lëngjeve në zonën e gjymtyrëve të poshtme siç janë këmbët.

Ndryshimet në Oreks
Oreksi tek njeriu pëson luhatje si pasojë e shumë problemeve shëndetësore, përfshirë këtu ato që prekin mëlçinë.

Nëse mëlçia është në telashe, atëherë oreksi ikën.
Problemet me mëlçinë manifestohen edhe me rënien e peshës pavarësisht ushqyerjes normale.

Diarea
Diarea vërehet shpesh tek njerëzit me probleme me mëlçinë.
Nëse bëhet fjalë për diare të vazhdueshme, nuk duhet ta injoroni.

Nxirjet në Lëkurë
Mëlçia prodhon proteina të nevojshme për mpiksjen e gjakut.
Kur ky organ has vështirësi, atëherë nivelet e proteinës janë në rënie dhe nxirjet në lëkurë e gjakderdhja janë më të shpeshta.

Drobitja
Nëse ndiheni rregullisht të drobitur, atëherë mund të keni ndonjë problem me mëlçinë.
Sipas të dhënave të AgroWeb.org, akumulimi i mbetjeve të ndryshme në mëlçi ul nivelet e oksigjenit dhe shkakton lodhje të vazhdueshme.

Dhimbje më Shpatullën e Djathtë
Kjo simptomë vërehet në rastet e tumoreve të mëlçisë.
Kjo masë tumorale shkakton presion në nerva dhe dhimbje në shpatull.
Nuk është për t’u shqetësuar për çdo dhimbje shpatulle, por nëse dhimbja zgjat, mirë është të konsultoheni me mjekun.

Dhimbje në të djathtë të stomakut
Nëse dhimbja buron në anën e djathtë të brinjëve, atëherë duhet të konsultoheni me një mjek.

Burimi i kësaj dhimbjeje mund të jetë ndonjë problem me mëlçinë.

Të Vjellat
Kur mëlçia është në telashe, trupi e ka shumë të vështirë të përpunojë ushqimet dhe lëngjet.

Stresi në sistemin tretës është i jashtëzakonshëm ndërkohë që dhimbjet janë të forta.
Stomaku enjtet dhe të vjellat përsëriten disa herë gjatë ditës.

Ndryshime Në Personalitet
Problemet me mëlçinë shoqërohen ne lëshimin e shumë toksinave në qarkullimin e gjakut, të cilat mund të arrijnë edhe në tru.

Njeriu mund të përballet me vështirësi në përqendrim, kujtesë dhe në gjumë.