Saturday, June 18, 2022
Ballina Blog

Ujori me 1 mundesi te re, Demi me fat ne dashuri/ Astrologia Susan Miller paralajmeron ket 4 shenja

NEW YORK, NY - AUGUST 16: Astrologer Susan Miller attends AOL Build to discuss her book "The Year Ahead: Forecast for the Second Half of 2016 into 2017" at AOL HQ on August 16, 2016 in New York City. (Photo by D Dipasupil/FilmMagic)

Dashi-Dashuria: E enjtja është mjaft e qetë për jetën e një çifti, e mbushur me gjeste të vogla që janë të këndshme për të qenë së bashku. Shijojeni ditën dhe mos e lodhni veten me mendimet për të ardhmen. Zemrat e vetmuara do të bëjnë mirë të dëgjojnë këshillat e një shoku për një person.

Puna: Konfirmimet fillojnë të mbërrijnë, angazhimi juaj do të shpërblehet nëse ndiqni qëllimin e përcaktuar.

Demi-Dashuria: Projektet e martesës në horizont për shumë Dem çifte. Të tjerët do të duhet të kthejnë faqen dhe të lënë pas të shkuarën. Flirtime në sytë e beqarëve, disa prej të cilave mund të sjellin zhgënjime, por mos u trembni nga përvojat e reja.

Puna: Mos neglizhoni angazhimet tuaja, do të ketë sektorë të ndryshëm që do t’ju japin kënaqësi të mëdha.

Binjakët-Dashuria: Hëna dhe Urani e shqetësojnë shenjën tuaj dhe nesër ju do të përjetoni shumë konfuzion. Mos hezitoni të bisedoni me një mik apo partner për një zgjedhje për të bërë. Beqarët do të duhet të përpiqen të jetë më pak të pavendosur dhe me shumë gjasa do të marrin hapin e parë.

Puna: Një ndryshim në punë do të duhet të trajtohet me vendosmëri. Ju jeni në një fazë rritjeje që do të japë rezultate të favorshme.

Gaforrja-Dashuria: Një ditë komplekse, por ju ende do të përfitoni nga ajo. Megjithatë, shmangni situatat që përfshijnë keqkuptim me të dashurin/ën tuaj. Nëse jeni vetëm nesër është dita e duhur për t’u çlodhur dhe për t’i kushtuar vetes kujdesin e trupit dhe mendjes.

Puna: Ju jeni të vetëdijshëm për aftësitë tuaja dhe po përjetoni një kohë të rinovimit të madh.

Luani-Dashuria: Hëna në Gaforre ju ndihmon të vendosni gjërat në rregull. Merreni me mençuri gjithçka dhe gjithkënd, sidomos duke dëgjuar ata që doni dhe do të orientoheni drejt zgjidhjeve të duhura. Beqarët do të duhet të organizojnë veten më mirë për të arritur çdo qëllim më lehtë. Puna: Pengesat që keni hasur në punë kanë qenë shumë dhe tani ju duhet të relaksoheni.

Virgjëresha-Dashuria: A jeni gati të përjetoni një ditë të paharrueshme? Venusi nesër njofton një harmoni të madhe me partnerin/en dhe momentet e pasionit të vërtetë. Nëse jeni vetëm do të duhet të dilni nga kthetrat dhe të mbroheni, disa thashetheme mund të prishin reputacionin tuaj.

Puna: Harmonia mes Hënës dhe Jupiterit favorizon fitime të shkëlqyera, do të ketë të ardhura shtesë që nuk i prisni.

Peshorja-Dashuria: Plutoni nesër ju bën nervoz dhe ju largon nga qëllimet tuaja, duke ju bërë të shqetësuar. Për fat të mirë, do të jetë Jupiteri për të tërhequr frenat për të mbajtur marrëdhënien tuaj të fortë! Kënaqësi e madhe për beqarët, sot ju do të bëni njohje të reja interesante.

Puna: Kujdes nga financat, një investim ose një marrëveshje e keqe duhet të mbyllet menjëherë, pasuar nga intuita.

Akrepi-Dashuria: Momenti është ideal për të dhënë një kthesë në jetën tuaj, si brenda familjes dhe në dashuri. Zyrtarizoni një marrëdhënie nëse jeni të sigurt për ndjenjat tuaja! Ndryshime vijnë për shumë beqarë, ata që kërkojnë shpirtin binjak kanë shumë mundësi për ta gjetur atë.

Puna: Mos e mashtroni veten për suksesin e disa projekteve, para se të shikoni gjërat shumë optimistë në mënyrë objektive.

Shigjetari-Dashuria: Nesër ju do të ndjeni një nevojë të fortë për të shqyrtuar jetën tuaj private. Nëse diçka është e gabuar dhe nuk ju kënaq, shoqërohuni në të për të kuptuar atë që kërkoni. Takime në terren për Shigjetarin beqarë, pak mundësi për dashuri dhe një dëshirë e madhe për t’i shpëtuar.

Puna: Opozita e planeteve nesër nuk jep shumë mundësi, nëse duhet të zgjidhësh një çështje të rëndësishme, duhet kohë dhe ta shtysh atë.

Bricjapi-Dashuria: Braktisni veten në qiellin e sotëm dhe gëzoni këtë ditë të bukur! Venusi dhe Marsi, madje edhe nëse kundërshtojnë, shpallin një dashuri të re! beqarët do të duhet të punojnë shumë për të mos lejuar ndërhyrje të jashtme për të manovruar jetën e tyre.

Puna: Do të ketë rezultate të habitshme në punë, do të braktisni frikën tuaj dhe do të shkoni drejt qëllimeve.

Ujori-Dashuria: Dita e madhe për dashurinë, mund të strehoheni në krahët e të dashurit dhe të ripërtërini pasionin. Saturni do të japë çdo mundësi për beqarët për të përmirësuar sferën sentimentale.

Puna: Nesër nuk ka mungesë guximi në propozimin e zgjidhjeve novatore dhe inovative, ju keni shumë letra për të luajtur.

Peshqit-Dashuria: Nesër ju do të keni të gjithë sensin e duhur të nevojshëm për të rivendosur paqen dhe për të promovuar mirëkuptimin familjar. Ju gjithashtu do të zgjidhni disa argumente me partnerin/en. Disa kritika të papritura mund të lëndojnë disa beqarë, mos u mbyllni dhe flisni hapur.

Puna: Nesër ju do të vazhdoni të jeni të pakujdesshëm ndaj projekteve ambicioze dhe nuk do të keni mungesë entuziazmi dhe besimi në veten tuaj.

Horoskopi nga Paolo Fox, 7 Mars 2022. Zbuloni si do të nisë kjo javë për ju

Dashi: Mos gërmoni për të shkuarën në historinë tuaj të dashurisë. Jini të durueshëm nëse po përjetoni një romancë me Akrepin dhe Ujorin. Ndërsa në punë, do të merrni lajme të mira, por pasdite mund të përballeni me tensione.

Demi: Sot duhet të lini zemrën tuaj të lirë për të përjetuar disa momente të këndshme. Hëna është në shenjën tuaj. Edhe në punë ka përfunduar faza negative, por duhet të përpiqeni të kapërceni një konflikt të fortë.

Binjakët: Disa cështje shqetësuese në dashuri, kalojini me butësi. Ata që janë bashkë prej kohësh, mund të bëjnë plane për të ardhmen. Ndërsa në punë mund të merrni një propozim për ndryshim posti. Nga ana tjetër, bëni kujdes nga shpenzimet në shtëpi.

Gaforrja: Dita do të jetë mjaft pozitive për ju. Do të keni takime të favorshme dhe ide të mira në punë.

Luani: Sot mund të mërziteni, sidomos nëse po përjetoni një histori dashurie me një person të shenjës së Demit. Në punë duhet të kërkoni zgjidhje, edhe nëse jeni me kohë të pjesshme.

Virgjeresha: Dashuria filloi me diskutime këtë muaj, por këto ditë do të rikuperoheni. Po vjen një moment i rëndësishëm në punë, por pozitiv për ata që duan sfida.

Peshorja: Këto ditë do të kapërceni të gjitha problemet në dashuri. Kujdes nga projektet afatgjata në punë.

Akrepi: Dy ditët e ardhshme nuk do të përjetoni momentet më të mira në dashuri pasi mund të keni konflikte. Në punë jeni të hutuar ndërsa duket se jeni në pritje të një konfirmimi për një marrëveshje.

Shigjetari: Kjo është ditë interesante në dashuri. Niseni ditën duke u kujdesur për veten pasi rreth orës 09:00 mund të takoni dikë të vecantë. Në punë problemet mund të kapërcehen, megjithatë dita mund t’ju japë disa avantazhe.

Bricjapi: Dashuria sot është interesante për këdo që është në një lidhje, veçanërisht për ata që kanë qenë në tension dhe kanë përjetuar konflikte së fundmi. Në punë ka pak dyshime, mund t’ju duhet të bëni një zgjedhje të rëndësishme.

Ujori: Në dashuri, këto ditë janë të përshtatshme për të diskutuar tema të rëndësishme. Në punë, shumëkush do të duhet të bëjë një zgjedhje. Përgatituni për një situatë konfuze.

Peshqit: Angazhimet e reja mund të kenë të bëjnë me një të ardhme të rëndësishme. Në punë mund të përballeni me diskutime, por ju vërtet dëshironi ta bëni atë.

Putin tregon se, kur do të mbarojë lufta

Vladimir Putin ka “thyer heshtjen” dhe është shprehur se “operacioni ushtarak” i Rusisë do të ndalet vetëm nëse kërkesat e Rusisë përmbushen.

Ndër të tjera kreu i Kremlinit shpreson se negociatorët ukrainas do të marrin një “qasje më konstruktive dhe do të marrin parasysh realitetin”.

‘Qasja konstruktive dhe realiteti’, është bërë e ditur nga një zëdhënës i Kremlinit.

Zëdhënësi i qeverisë shtoi gjithashtu se Putin tha se çdo përpjekje për t’u tërhequr nga negociatat do të dështojë.

Konfirmohet, po nga zëdhënësi i Kremlinit, se Putin tha gjithashtu se operacioni ushtarak i Rusisë në Ukrainë “po shkon sipas planit dhe vetëm sipas planit”.

Shoku humbi kontrollin e mjetit, ky është i riu që humbi jetën

Një aksident me pasojë vdekjen është regjistruar pasditen e së dielës në Tiranë.

Bëhet e ditur nga njoftimi i policisë se një 20-vjeçar me inicialet O. S ka humbur drejtimin e automjetit me të cilin po udhëtonte sëbashku me një tjetër të ri 20-vjeçar.

Aksidenti ka ndodhur në zonën e njohur si “Shkalla e Tujanit”. Mësohet se viktima është Kejdi Koci nga Zall-Bastari.

“O. S., 20 vjeç, pasi duke drejtuar mjetin e tij, ka humbur kontrollin mbi drejtimin e mjetit duke dalë nga rruga, dhe si pasojë ka humbur jetën pasagjeri i mjetit, shtetasi K. K., 20 vjeç.”- njofton policia.

Sulmohet Konsullata e Greqisë në Mariupol, vdesin 12 persona

Lajme tragjike vijnë nga Ukraina. Konsullata e Përgjithshme Greke në Mariupol është goditur gjatë ditës së. Sulmi ndodhi para një stacioni policie, duke vrarë të paktën 12 persona. Nga burime qeveritare greke mësohet se jashtë godinës ka ndodhur një shkëmbim zjarri.’Stafi i konsullatës së bashku me konsullin janë transferuar në një strehë të sigurt’, thonë burime.

Konsulli grek në Mariupol, Manolis Androulakis, mësohet se është në gjendje të mirë shëndetësore dhe ka kontaktuar autoritetet greke përmes telefonit satelitor. Prej rreth një jave shërbimet e Konsullatës së Përgjithshme të Greqisë janë transferuar në godinën ku strehohej Misioni Special i Mbikëqyrjes së OSBE-së në qytet, i cili u godit nga përleshjet në rrugë mesditën e së dielës.

Ministri i Punëve të Jashtme, Nikos Dendias ka kontaktuar me Sekretaren e Përgjithshme të OSBE-së Helga Maria Schmidt dhe është diskutuar për strehimin e shërbimeve dhe koordinimin për krijimin e korridoreve humanitare nga qytet.

Disa ushqime që të gjithëve na pëlqejnë, por na bëjnë dhe të humbasim peshë

Të hash shëndetshëm nuk është gjithmonë e lehtë, por mund ta gjesh zgjidhjen! Disa nga ushqimet që janë të preferuara nga të gjithë, në të vërtetë të ndihmojë edhe nëse je në periudhë diete. Më poshtë, janë disa nga ushqimet e preferuara, të shijshme që jo vetëm do të pëlqejnë, por edhe do të ta mbledhin pak belin.

Çokollata e zezë

Ndryshe nga qumështi dhe çokollata e bardhë, varianti i çokollatës së zezë është i pasur me minerale dhe ka përmbajtje të ulët të kalorive dhe sheqerit.

Kokoshkat

Nëse ke nevojë për karbohidrate, atëherë kjo është një zgjidhje e mirë. Kokoshkat njihen për përmbajtje të ulët yndyre dhe kripe, kanë pak kalori, por janë shumë të pasura me fibra. Për t’i shijuar edhe më tepër, kokoshkave shtoji pak pipër dhe vaj ulliri, ose pak djathë. Kështu do t’i shijosh më shumë dhe t’u japësh një aromë të këndshme.

Vera e kuqe

Nuk është shaka, nëse po mendon kështu. Sipas një studimi të Washington State University, vera e kuqe është e njohur për kthimin e “yndyrës së bardhë” në “yndyrë bezhë”, e cila është më e thjeshtë për t’u djegur.

Avokado

E pasur me vitamina dhe vlera të larta ushqyese, yndyra të shëndetshme, avokadot janë një prej ushqimeve më të mira. Studimet kanë treguar se njerëzit që hanë më shumë avokado janë më të shëndetshëm, por edhe ndihen më të ngopur pas konsumit të avokados, gjë që i ndihmon për të qëndruar sa më gjatë pa ngrënë.

Rritja e çmimit të karburanteve, reagon Shoqata e Hidrokarbureve: Sulme të padrejta ndaj sektorit, reagimi në treg nga bursat korente

Rritja galopante e çmimit të karburanteve në vend ka nxitur zemërim në popullatë, ndërsa aludohet se sektori i hidrokarbureve po përfiton padrejtësisht në kurriz të konsumatorit shqiptar. Në lidhje me këtë çështje ka reaguar Shoqata e Shoqërive të Hidrokarburave e cila e ka cilësuar si të padrejtë sulmin ndaj këtyre shoqërive. Në një deklaratë për shtyp theksohet se rezerva 3 mujore është e detyruar me ligj, por çmimi i naftës në treg del sipas bursës korrente dhe se aktualisht Shqipëria ndodhet në mes të një lufte eksportesh. Gjithashtu kjo shoqatë ka deklaruar se mund të ketë në vijim rritje të tjera të çmimit por brenda një periudhe 3 mujore do të gjenden burime të reja furnizimi dhe eksporti duke çuar në ulje të cmimeve.

Deklaratë për shtyp:
Duke ndjekur me preokupim situaten e luftes ne Ukraine dhe krizen qe po e shoqeron ate ne
mbare globin, shprehim shqetesimin tone per sulmet e padrejta qe i drejtohen sektorit te tregtimit
te karburanteve te cilat behen pa nje analize te plote dhe te thelluar te gjendjes aktuale te krizes
se cmimeve te lendeve te para ne te gjithe boten, ku dhe Shqiperia pa dyshim nuk mund ti rri larg
ketyre efekteve.
Ne fakt te gjitha vendet sot, ku cdo ekonomi eshte e integruar me njera tjetren, po perballen
me nje inflacion ne rritje e qe ka pesuar nje rritje te pa pritur e te metejshme sidomos ne 10 ditet
e fundit me ngjarjet e Ukrahines. Nje nga sektoret e goditur me shume eshte ai i energjise ne
teresi kryesuar nga karburantet dhe gazi. Per vete specifiken e zonave ku shtrihen burimet
kryesore per kete sektor lidhur me vendin tone sqarojme konsumatoret dhe te gjithe opinionin
publik:
Se pari furnizimi i tregut eshte i garantuar per vete pergjegjesine e operatoreve perpara
konsumatorit jo vetem me rezervat ligjore 90 ditore por dhe ne vazhdim pasi operatoret e kesaj
fushe qe ne fillimin e kesaj krize kane arritur te shkepusin furnizimin nga kompani qe burimet i
kishin nga Rusia drejt atyre kompanive qe kane burime nga vende te tjera kryesisht arabe.
Se dyti cmimet nga bazat grosiste dalin cdo dite me bursen korente dhe marrin rritje graduale
te koordinuar me rezervat qe ka gjendje ne pikat e karburantit me furnizimin e ri por fatkeqesisht
rritja e cmimeve ne burse javen e fundit ka qene galopante (sqarojme se rezerva tre mujore qe
mbahen si mbas ligjit eshte gjithnje ne depo fizikisht por cmimi kurre nuk mund te mbyllet ose
fiksohet vetem ne diten qe hidhet ne treg per konsum).
Se treti cmimet vertete kane arritur rekord historik dhe krahasohen me krizen e viteve 70te por
kush deshiron vertete te kuptoj qarte qe jemi jo ne nje krize por ne nje lufte ne zemer te eksportit
boteror te karburanteve dhe sic mund te kemi akoma rritje ashtu mundet qe situata dhe te
qetesohet. Ne afat shkurter 3-4 muaj me shume siguri eshte, se presioni do rritet mbi vendet e
Opec per te hedhur ne treg sasite e munguara te Rusise, keshtu qe kompanite boterore dhe si
rrjedhoje edhe ato shqiptare do gjejne rruge dhe marredhenie te reja e cila do sjelli stabilizimin e
cmimeve.
Me respekt
Shoqata e Shoqerive te Hidrokarbureve

Zgjdhjet, Celibashi del në deklaratë zyrtare: Në 3 qendra në Shkodër nuk po votohet, incidente në Dibër dhe Durrës

Sot po zhvillohen zgjedhjet e pjesshme vendore në disa bashki. Por duket se procesi nuk po vijon si duhet dhe kjo e kushtëzuar edhe nga moti. Gjithashtu raportohet edhe për disa incidente.

Kreu i KQZ-së Ilirjan Celibashi doli në një deklaratë për shtyp ku theksoi:

“Disa informacione paraprake për fillimin e procesit zgjedhor në 6 bashki. Procesi i hapjes së Qendrave të votimit është pa ndonjë problematikë të theksuar. Jemi në proces monitorimi të vazhdueshëm në këto 6 bashki. Problematikat e evidentuara deri më tani 2 QV në Shosh e Pult në të cilat nuk ka filluar votimi për shkak të mungesës së komisionerëve që nuk kanë mundur do të shkojnë për shkak të situatës atmosferike. Në Shalë po identifikohen manualisht votuesit dhe në Shkodër nga 250 QV ka filluar në 247. Në 3 qendra votimi nuk po votohet”, deklaroi Celibashi

Në Dibër 101 QV dhe tek të gjitha ka filluar procesi. Kemi problem në Kastriot e Kala të Dodës me energjinë elektrike për shkak të motit. Në Durrës ka filluar votimi në të 337 qendrat e votimit. Në një qendër votimi po kryhet identifikimi pa pajisjen pay edhe pse duhet të prisnin nëse ka probleme deri në 2 orë.

Në Vorë janë hapur të 44 qendrat e votimit dhe po votohet normalisht, nuk ka asnjë problem si me identifikimin dhe votimin elektronik, në Rrogozhinë ka filluar në 55 qendrat. Edhe në Lushnjë por votohet në 157 qendrat e votimi. Në 5 qendra ka probleme me kamerat e vëzhgimit dhe pajisjen pay. Në një qendër votimi po votohet jo nëpërmjet pajisjes së identifikimit elektronik. Është raportuar incident në Dibër dhe Durrës që lidhen me mënyrën sesi anëtarë e administrojnë procesin atje po pa ndikim në proces.”

Putin: Sanksionet janë njësoj si deklaratë lufte

Në një takim të zhvilluar sot me personelin femra të aviacionit rus, presidenti Vladimir Putin është shprehur:

“Sanksionet ndaj Rusisë janë njësoj si deklaratë lufte”.

“Pasojat e e një konflikti të mundshëm midis Moskës dhe NATO-s janë të qarta për të gjithë’ shtoi ai duke shpjeguar më pas se ‘operacioni në Ukrainë po vazhdon sipas planit”.

Ndërsa në lidhje me armëpushimin Putin shpjegoi se “puna e korridoreve humanitare, veçanërisht ajo e Mariupolit, pengohet nga nacionalistët ukrainas”.

Një studim tregon se çfarë mund t’ju bëjë më të lumtur se paratë

Është zyrtare: Të bëni ushtrime mund t’ju lumturojë më shumë sesa paratë. Kjo ndodh, në rrethanat e duhura, sigurisht. Mirëpo, ka disa studime që tregojnë lidhjen mes lumturisë dhe ushtrimeve, për t’ju ndihmuar të jeni më të motivuar gjatë seancave tuaja stërvitore.

Ushtrimet mund t’ju bëjnë më të lumtur se një rritje e të ardhurave prej 25 mijë dollarësh.

Në këtë hulumtim, studiuesit nga Yale dhe Oxford pyetën rreth 1.2 milion amerikanë se cila ishte rutina e tyre fizike, ndërsa në anën tjetër mblidhnin të dhëna për prejardhjen e tyre (gjininë, të ardhurat, statusin martesor, historinë mjekësore, etj.) Kjo i ndihmoi ata të gjejnë një lidhje të drejtpërdrejtë mes lumturisë dhe aktivitetit fizik.

Ajo çfarë rezultoi nga studimi ishte se njerëzit që bënin aktivitet fizik kishin një shëndet mendor 43% më të lartë se ata që nuk merreshin me asnjë sport. Studiuesit zbuluan se aktiviteti fizik i bëri subjektet të vlerësojnë shëndetin e tyre mendor në një mënyrë të ngjashme si njerëzit që fituan 25,000 dollarë më shumë se ata.

Disa sporte ju bëjnë më të lumtur se disa të tjerë

Ata gjithashtu zbuluan se disa sporte janë më efektive në bërjen e njerëzve të lumtur se të tjerët. Në mënyrë tipike, kjo përfshin sportet në grup, pasi ato lejojnë anëtarët e ekipit të jenë social, siç tregon ky studim. Çuditërisht, gjimnastika dhe çiklizmi ofrojnë të njëjtat përfitime, pavarësisht se nuk klasifikohen si sporte në grup.

Artikujt e Fundit